دکمه مبلی

مبل چستر

دکمه مبلی چیست؟

به هر جسم فلری ، چوبی ، پلاستیکی و غیره که پارچه را به حالتی خاص نگه میدارد دکمه می گویند که در صنعت مبلمان نیز مورده استفاده قرار می گیرد.دکمه ها انواع فراوانی دارند.

انواع دکمه ها در مبل سازی

با توجه به شکل ظاهری و جنس دکمه ها آن ها را به گروه های مختلفی تقسیم بندی می کنند:

۱٫انواع پولک های فلزی که که با پوشاندن پارچه بر روی آن ها ب وسیله دستگاه پرس تبدیل به دکمه برای مبل های چستر می شود و اصطلاحا برای لمسه کاری مورده استفاده قرار می گیرد.

۲٫دکمه های فلزی که در شکل ها و ابعاد مختلفی همچون مربع و مستطیل ساخته می شوند و در لمسه کاری مورده استفاده قرار می گیرد

۳٫دکمه های پلاستیکی که نسبت به دو گروه بالا امروزه کمتر مورده استفاده قرار می گیرد.

سایز دکمه ها

در ایران بیشترین سایز هایی که مورده استفاده قرار می گیرند از سایز ۲۴ تا ۵۰ می باشد .

لمسه کاری  و کاربرد دکمه ها در آن چیست

لمسه کاری عبارت است از فرم دادن پارچه به صورت منظم که پارچه در آن بر جستگی و فرو رفتگی های منظمی دارد.معمولا شکل نهایی پس از فرم دادن به صورت لوزی می باشد.فرو رفتگی هایی که در لمسه ایجاد می شود معمولا توسط دوختن دکمه ایجاد می شود و لمسه کاری معمولا بر روی مبلمان های چرم صورت می گیرد البته این به این امر نیست که در مبل های پارچه ای امر لمسه کاری صورت نمی گیرد بلکه در مبلمان های پارچه ای هم به صورت ظریفی لمسه کاری انجام می شود.

لمسه دوزی چگونه انجام می شود

لمسه می‌تواند در قسمت‌های مختلفی از مبلمان یا سرویس خواب صورت بگیرد. می‌تواند نمای پشتی یک تخت یا پشتی یک مبل باشد. فرقی نمی‌کند که این کار برای کدام قسمت قرار است صورت بگیرد، زیرا روال کار برای اشکال مختلف به یک صورت دنبال می‌شود. پس از نشانه‌گذاری قسمت‌های مربوط به دکمه لمسه با دریل تمام قسمت‌هایی که باید به‌صورت تورفته طراحی شوند سوراخ می‌شوند. این کار دوباره بر روی فومی که بر روی فومی که روی چوب چسبانده شده انجام می‌شو و در نهایت پس‌ از اینکه سوراخ شدن چوب و فوم به انجام رسید، پارچه مد نظر را بر روی فوم کشیده می‌شود.

لمسه کاری به دو صورت بر روی مبلمان انجام می شود:

لمسه کاری با دستگاه :

این نوع لمسه کاری که با دستگاه بر روی مبل ایجاد می‌شود؛ بسیار سطحی، عمق کمتر، سریعتر، ظاهر و کیفیت آن اصلا قابل مقایسه با لمسه‌کاری توسط دست انسان نیست.

دکمه زن دستی

طبیعتا لمسه کاری با دستگاه ارزان تر از لمسه کاری با دست است.

لمسه کاری با دست :

این نوع لمسه کاری بسیار با ارزش تر، زمانبر، دارای عمق و زیبایی بیشتری نسبت به لمسه کاری توسط دستگاه است.

کاربرد لمسه و استفاده از دکمه ها

در مدل های جدید مبلمان لمسه کردن مبل بیشتر در مبلمانی کاربرد دارد که آن‌ها را با نام چستر می شناسیم ، از لمسه در برخی از سرویس خواب‌ها نیز استفاد می‌شود.

استفاده از لمسه در تختخواب‌ها معمولا به این شکل است که قسمت جلو و پشت تخت که از جنس پارچه و یا چرم است به شکل لمسه کوبی طراحی می‌شود تا زیبایی و جلوه بیشتری داشته باشد.

امروزه از لمسه کاری برای طراحی دکوراسیون‌های خاص نیز استفاده شده و شاهد لمسه کاری در قسمت‌هایی از خانه مانند درب منزل و اداره‌ها و یا برخی از دیوارها نیز برای داشتن دکوراسیون لوکس هستیم.

استفاده از لمسه باعث زیبایی و خاص بودن مبلمان می‌شود و از طرفی نیز با توجه به اینکه برای لمسه کاری بایستی از پارچه و چرم با کیفیت استفاده شود،

با خرید این نوع مبلمان می‌توانید از کیفیت محصول خریداری شده نیز اطمینان خاطر داشته باشید.

البته همین امر و البته به این خاطر که اکثرا لمسه کاری با دست انجام می‌شود و کاری وقت گیر به حساب می‌آید، قیمت نهایی محصولات لمسه کاری شده نیز نسبتا بالا است.

از دکمه برای پنهان کردن گره دوخت و تمیز کاری بیشتر کار در بسیاری از مواقع استفاده می شود.

از هنر لمسه دوزی برای قسمت تکیه گاه مبل و دسته های مبلمان و در برخی مواقع پشت مبل استفاده می شود.

به هنری که سبب فرم دادن پارچه روی قسمت نشیمن گاه و دسته مبلمان می شود لمسه دوزی گفته می شود.

این هنر به صورت تو رفتگی یا برجستگی های خود را به نمایش می گذارد و عموماً شکل های متفاوتی را به خود اختصاص می دهد.

از مهم ترین و کاربردی ترین اشکال آن می توان به طرح لوزی مانندی که روی کار به تصویر کشیده می شود اشاره داشت.

فرمی که با دوختن گل میخ ها روی پارچه و دوخت و دوز روی مبل نشان داده می شود تنها جلوه بصری ندارد زیرا سبب راحتی بیشتر کاربر می شود و مانع از چروک شدن البسه شما می گردد

مبل چستر

دیدگاهتان را بنویسید